Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ana sayfa » Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler : “Halı ve kilim seçiminde anahtar öğelerden biri de ekonomik olanaklardır. Tüketicinin isteklerine ve bu konu için ayırmış olduğu bütçesine göre birçok seçenek ve fiyat aralığı bulunmaktadır. Önemli olan halıyı ne kadar süre kullanmak istediğinizdir.”

Günümüzün en popüler zemin kaplama malzemelerinden biri olan halının, çok çeşitli özellikleri olan bir ürün olması nedeniyle tüketicilerin seçim aşamasında dikkat etmesi gereken bir takım konular vardır. Bu konuları bilmek ve bu bilgileri seçim esnasında kullanmak, çok daha doğru tercihlerde bulunmanıza yardımcı olacaktır.

Kullanım Alanları

Kendinize uygun bir halı almadan önce sormanız gereken bir takım anahtar sorular vardır. Bunların başında halının hangi odada kullanılmak üzere alındığı gelmektedir. Bu oda ailenin ortak vakit geçireceği bir alan mıdır? Odaya dışarıdan direkt erişim bulunuyor mu yoksa halı girişlere uzak bir mevkiide mi konumlanıyor? Halı direkt güneş ışığına maruz kalacak mı?

Salon, koridor ve merdivenler gibi yoğun trafik bulunan alanlarda, ekonomik gücün yettiği oranda en kaliteli halıyı almak önemlidir. Halı alışverişi yaparken, çeşitli markaların performans sınıflandırma klavuzları incelenmelidir. Bu sınıflandırma sistemi, hangi halının hangi bölgede en iyi performansı sağlayabileceği konusunda tüketiciye yardımcı olmaktadır. Bu kılavuzların büyük çoğunluğu, 5 üzerinden puanlama yapmaktadır. Bu anlamda 4 ve 5, kategorideki en iyi halıyı temsil eder.

Renk

Kapladığı alanın genişliği düşünüldüğünde, halı yaşam alanları dahilindeki dekorasyon öğelerinin temelini oluşturmaktadır. Kumaş ve diğer yüzeyler ile harmanlanmış doğal veya canlı renkler tercih ederek kendi tarzınızı ortaya koyabilirsiniz.

Elbetteki halıdaki renk tercihiniz oldukça kişisel bir seçimdir. Neredeyse her renk, desen ve ebatta mevcut olan, birbirinden farklı mekanlara değişik seçenekler sunan halı tasarımları arasından dilediğiniz atmosferi yakalamak için kendinize en uygun olanı seçmek günümüzde artık çok daha kolay bir hale gelmiştir. Örneğin popülerliğini yıllardır korumakta olan bej rengin kullanımı odayı olduğundan çok daha büyük ve ferah gösterecektir. Ancak halı satın alırken özellikle önerilen; oda içinde bulunan mobilya ve perdelerin rengini de göz önünde bulundurarak bir seçim yapılmasıdır. Aynı tonlarda bir halı seçimi sayesinde odada renk bütünlüğü sağlanarak görsel anlamda tatmin edici bir netice alınmış olacaktır. Son yıllarda ise mavi, koyu yeşil, pembe ve toprak renkleri gibi çevresel renkler artan bir talep görmektedir.

Güneş ışığı almayan odalarda sıcak tonlar kullanılarak sıcak bir atmosfer yaratılırken, yeşil ve mavi tonlar da yatıştırıcı bir etki yaratırlar. Açık renkler odayı daha geniş gösterirken, koyu tonlar samimi bir atmosfer sağlar. Son yıllarda lekelenme konusunda gelişen teknoloji sayesinde açık renkli halıların temizlenmesi eskiye oranla çok daha basit bir hale gelmiştir. Bu sayede, daha önceden lekelenme olasılığı nedeniyle çok da tercih edilmeyen açık renk halıların satışı artmıştır ve çok daha fazla dekorasyon seçeneği ortaya çıkmıştır. Yoğun trafiğe maruz kalan giriş bölgelerinde ise koyu tonlar seçilerek halının leke ve kirleri saklaması sağlanabilir.

Maliyet

Halı ve kilim seçiminde anahtar öğelerden biri de ekonomik olanaklardır. Tüketicinin isteklerine ve bu konu için ayırmış olduğu bütçesine göre birçok seçenek ve fiyat aralığı bulunmaktadır. Önemli olan halıyı ne kadar süre kullanmak istediğinizdir. Kaliteli bir halı aldığınızda, ödediğiniz fiyat ne kadar yüksek olursa olsun karşılığını uzun yıllar boyunca alabilirsiniz. Bu nedenle özellikle yoğun trafiğe maruz kalan bölgeler için alabileceğiniz en iyi halıyı almanız uzun vadede kâra geçmenizi sağlayacaktır.

Halının fiyatını belirleyen öğelerin en başında kullanılan ipliğin kalitesi gelir. Üretim ve tasarım özellikleri de halının fiyatında etkisi olan konulardır.

Doku ve Desenler

Günümüzde üretilen halılar, geleneksel ilmik havından çok daha fazlasını önermektedir. Bir odaya farklılık ve ilgi çekicilik katmak için, seçtiğiniz halıda dokulu bir desen olmasına dikkat edebilirsiniz. Gelişen teknoloji ile artık bir kaç katmanlı ilmik üretilebilmektedir. Ayrıca elmas gibi küçük taş parçaları, ya da ufak noktalar gibi aksesuarlar kullanılarak halıya kabartma etkisi verilebilmektedir. Halının doku, desen ve renkleri, odada yer alan mobilyalar ile bütünleyici bir etki ya da kontrast yaratabilir. Dokulu stiller aynı zamanda günümüzün aktif ve günlük yaşam biçimlerine de uyum göstermektedir. Dokulu halılar, birçok çeşit yapım tekniği ile üretilmektedir. Bu tekniklerin bilinen en önemli özelliği de zaman içinde halı üzerinde oluşabilecek lekelenmeleri gizleyebilme yeteneğidir.

İplikler

İplik halının temel malzemesidir. Halı içinde kullanılan ipliğin cinsi ve halının yapım şekli, halının kalitesini belirleyen en önemli özelliklerdendir. Halıların büyük bir çoğunluğu %97 oranında sentetik iplik ile üretilir. Sentetik iplikler dışında 5 temel iplik çeşidi bulunur. Bunlar;

Naylon: Günümüzün en popüler iplik çeşidi olan naylon, yıpranmaya karşı dayanıklı, esnek, mobilyanın ağırlığına ve hareketine dirençli ve aynı zamanda göz alıcı renkler sağlayabilen bir malzemedir. Leke ve kirleri gizleyebilen bir yapıda olması nedeniyle az ya da yoğun, her türlü kullanım alanı için uygundur.

Polipropilen: Aşınmaya ve kalıcı lekelere karşı oldukça güçlü olan polipropilen, diğer adıyla olefin, kolay temizlenebilirliği ile bilinir. Statik elektriğe karşı direnç gösterebilen polipropilen, nem ve küfe dayanıklılığı nedeniyle hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilmektedir. Polipropilen iplik, dış mekan spor zeminlerde kullanılan sentetik çimende ve evlerde bulunan oyun odalarında kullanılmaktadır.

Polyester: Mükemmel renk berraklığına sahip olan bu iplik türü kolaylıkla temizlenebilmekte ve aynı zamanda su bazlı lekelere karşı da oldukça dirençlidir.

Akrilik: Düşük maliyetine rağmen yün görünümü ve hissi veren bir malzeme olan akrilik küflenmeye karşı dayanıklıdır. Genelikle kadife yapımında kullanılan bu iplik zaman zaman banyolarda da kullanılmaktadır.

Yün: Zengin yapısı ve mükemmel performansı ile yün hem yumuşak hem de renk çeşitliliği olan bir malzemedir. Sentetik ipliklere göre daha pahalıdır.

Karışımlar: Yün/naylon karışımlar, görünüm açısından çok daha başarılı oldukları gibi aynı zamanda yünün rahatlığı ve naylonun uzun ömürlülüğüne sahiptir. Akrilik/polipropilen ya da naylon/polipropilen karışımlar da oldukça ilgi çekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

El dokuma halılarım düzgün bir şekilde yıkanır mı? 2017-10-21T02:52:15+00:00

Evet. Limon halı yıkama tesisinde her halı türünün ihtiyaç duyduğu şekilde yapılır. Gerçek ipek halılar da dahil olmak üzere;

  • nepal halısı
  • çin halısı
  • büryan halısı
  • ladik halısı
  • hereke halısı
  • ısparta halısı vb.

değerli halıların tümü tesisimizde yıkanması gerektiği yıkanmaktadır.

Limon Halı yıkama bir aracı firma mıdır? 2017-10-21T02:50:19+00:00

Limon halı yıkama bütün işlemleri kendi ekipleri ve kendi makine parkuru ile gerçekleştirir. Herhangi bir aracılık yapan ya da fason yıkatma yapan bir firma değildir.

Halı yıkamadan başka hizmet veriyor musunuz? 2017-10-21T02:49:44+00:00

Limon olarak halı yıkama dışında stor perde yıkama, yorgan/battaniye yıkama, çamaşır yıkama ve koltuk yıkama hizmetleri vermekteyiz.

Halılarım nasıl kurutuluyor? 2017-10-21T02:48:53+00:00

Limon Halı Yıkama’da halılar sadece halı kurutma amaçlı kullanılan kapalı kurutma odalarında kurutulur. Odalarda var olan klima sistemi ile sıcaklık 45 dereceye kadar yükselir ve halılarınız 12 saate kadar kurumuş olur.

Halılar birlikte mi yıkanıyor? 2017-10-21T02:48:23+00:00

Hayır, Limon halı yıkama her halıyı ayrı ayrı ve yıkanması gerektiği gibi yıkar. Örneğin bir ipek halı ayrı bir alanda manuel makineler ile yıkanabilirken, bir makine halısı tam otomatik makine de yıkanabilmektedir.

Halı yıkama süreçleri nelerdir? 2017-10-21T02:47:47+00:00

Limon Halı Yıkama’da halı türlerine göre değişmekle beraber, genelde halı yıkama şu aşamalardan oluşur. Tesise gelen halılar kontrol edilir. Toz alma aşamasına geçilir. Buradan türlerine ayrılır ve türüne göre yıkanır. Sıkma makinelerinde sıkılarak %90 kuru hale gelir.  Sıkma işleminin akabinde halılar yine kontrol edilir ve  Kurutma odalarına asılır. Kuruyan halılar tekrar kontrol edilerek, paketlenir ve servis bölümüne iletilir.

Aradığımda hemen alım yapıyor musunuz? 2017-10-21T02:47:06+00:00

Limon Halı Yıkama genelde Avrupa yakasına hizmet vermektedir. Aynı gün alım servis araçlarımızın o bölgeden geçmesiyle ve yoğunluğu ile ilgilidir. Bu nedenle böyle talepleri anlık olarak değerlendirsek de alımdan bir gün önce sipariş verilmesini tavsiye ediyoruz.

Halılarımın başına bir şey gelir mi? 2017-10-21T02:46:02+00:00

Halı yıkama sektörünün başlıca problemleri arasında halıların yanlış yıkamadan kaynaklı olarak bozulması, kaybolması, zarar görmesi gelmektedir. Bu durumun temel sebebi, var olmayan herhangi bir tesisi olmayan firmaların sayısının bu sektörde oldukça fazla olmasıdır. Limon halı yıkama tüm süreçlerini bu tür problemlerin yaşanmasını engelleyecek şekilde tasarlamıştır. Bütün bunlara rağmen bir olumsuzluk yaşanırsa, Limon halı yıkama kendisinden kaynaklanacak tüm problemleri gidermeyi, oluşacak zararları tazmin etmeyi taahhüt eder.

Halılarım kaç günde teslim edilir? 2017-10-21T05:27:04+00:00

Limon halı yıkama halılarınızı maksimum 3-4 günde teslim eder. Bunun tek istisnası doğal kuruması gereken halı türleridir. Böyle bir durumda da arkadaşlarımız sizi arar ve teslim ile ilgili sizi bilgilendirir.

Halılarımdan bütün lekeler çıkar mı? 2017-10-21T05:26:30+00:00

Limon halı yıkama halılarınız da var olan bütün lekeleri çıkartmak için ilgili bütün işlemleri yapar. Halılarda lekelerin önemli bir kısmı çıkmaktadır Buna rağmen zaman zaman çıkmayan lekelerin olması da oldukça mümkündür. Leke çıkartma işlemi sadece yıkamadan değil, lekenin türü, halının türü, lekenin daha önce gördüğü işlem, ne kadar süredir var olduğu gibi birçok değişkenden etkilenmektedir.

tarafından| 2017-11-09T23:00:51+00:00 Ekim 23rd, 2017|Kategoriler: Faydalı Bilgiler|Etiketler: , , , |Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler için yorumlar kapalı

About the Author: