Bir halının el dokuma olduğunu nasıl anlarız?

Ana sayfa » Bir halının el dokuma olduğunu nasıl anlarız?

Bir halının el dokuma olduğunu nasıl anlarız?

Bir halının el dokuma olduğunu nasıl anlarız? El dokuması halı ile makine halısı arasındaki farkı görmek için halının arkasına bakmanız yeterli olacaktır. Makine halıları aslında düğüm atılarak yapılmaz. Yün lifleri halıya makine ile koyulur ve sonra da halının arkası lateks ile sağlamlaştırılır. Bu işlem halının arkasına sert bir doku ve çapraz çizgili bir görüntü verir. El dokuması bir halının desenini halının arka kısmında küçük düğüm sıraları şeklinde görmek mümkündür.

Her defasında bir düğüm atarak bu tasarımı yaratmak halının daha girift görünümlü olmasını sağlar ve bu yüzden de bu tür halıları yapmak makine halısına göre daha uzun bir zaman almaktadır. Sonuç halıda sağlanacak daha iyi bir sıklık ve daha yüksek kalite ve daha sıkı bir dokumadır. Ancak, el dokuması halıların da kalitesine göre birçok çeşidi bulunmaktadır. En hızlı gelişen kategorilerden biri el dokuması halılar ile makine halısı kategorilerinin arasında kendine yer bulur. Bu kategori “handgun-tufting” olarak tanımlanır. “Handgun” ipliği çapraz bir şekilde halıya sokar ve daha sonra da halının arkası latex veya kumaş dolgu ile kaplanır. Bu işlem el dokumasından daha az zaman alır ama elle yapılmış görüntüsü verir.

Bir halının kaliteli bir el dokuması olduğunu anlamak için yünün kalitesine bakmak gerekir. Yün lifinin uzunluğu, elastikliği ve parlaklığı çok önemlidir.Bir halının kalınlığının halının kalitesini belirlemede önemi yoktur. Kilimin arkasına bakarken ise, halının deseni ön taraftan bakıldığında belirgin olmalıdır. Deseni arka tarafından bakıldığında daha az belirgin olan bir halı sıkı dokunmuş bir halı değildir. İyi düğümler daha yüksek kaliteye işaret eder. Santimetrekareye düşen düğüm sayısı ne kadar çoksa, halıyı yapmak için o kadar çok emek harcanmış demektir ve bu kilimi daha kaliteli bir parça yapar. İyi dokunmuş bir halıda cm2’de 180’den fazla elle yapılmış düğüm vardır. Becerikli bir dokuma ustası saatte 800 düğüm atabilmektedir. (9×12 boyutundaki bir kilimin yapımı 3500 iş saati alır ve bu da yaklaşık olarak hafta sonları da dahil günde 8 saatten 16 aylık bir çalışmaya denk gelmektedir.)

Düz dokumalar: Bu tür halılar çift taraflı kullanılabilir kilim ve “durry” gibi türler bu gruba girer. Çok yoğun olarak kullanılan evin mutfak ve giriş gibi kısımları için bu türler çok uygundur.

Halı alırken faydalanabileceğiniz bilgiler: Aynı el dokuması halının koyduğunuz yere göre daha koyu veya daha açık birden fazla gölgesi olabilir. Bunun nedeni halı dokunurken dokumacının önündeki liflerdir. İşte bu yüzden ister desenli ister desensiz olsun parça halıların baktığınız yere göre yönü değişir.

Oya işi halılar çok güzeldir ancak evin çok fazla kullanılan yerlerine koyulmamalıdır. Çok renkli ve eğlenceli yeni türde halılar var ve bu halıların çoğu evin çok fazla kullanılan yerleri için de uygundur. Bir halı alırken, halıyı rengine göre seçin çünkü renkler halıların doğrudan sert bir zemin üzerinde mi yoksa duvardan duvara halı üzerinde mi kullanılacağını belirler. Duvar kağıtlarını ve kumaş örneklerini alıp odanın dekorunda nasıl durduğuna bakmak göze hoş görünen bir ev yaratmak için atabileceğiniz iyi bir adım olabilir. Satın almadan önce halıya mağazanın dışında bakın çünkü evinizdeki ışıkla mağazadaki ışık farklı olabilir ve eve götürdüğünüzde aldığınız halının renginden memnun kalmayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

El dokuma halılarım düzgün bir şekilde yıkanır mı? 2017-10-21T02:52:15+00:00

Evet. Limon halı yıkama tesisinde her halı türünün ihtiyaç duyduğu şekilde yapılır. Gerçek ipek halılar da dahil olmak üzere;

  • nepal halısı
  • çin halısı
  • büryan halısı
  • ladik halısı
  • hereke halısı
  • ısparta halısı vb.

değerli halıların tümü tesisimizde yıkanması gerektiği yıkanmaktadır.

Limon Halı yıkama bir aracı firma mıdır? 2017-10-21T02:50:19+00:00

Limon halı yıkama bütün işlemleri kendi ekipleri ve kendi makine parkuru ile gerçekleştirir. Herhangi bir aracılık yapan ya da fason yıkatma yapan bir firma değildir.

Halı yıkamadan başka hizmet veriyor musunuz? 2017-10-21T02:49:44+00:00

Limon olarak halı yıkama dışında stor perde yıkama, yorgan/battaniye yıkama, çamaşır yıkama ve koltuk yıkama hizmetleri vermekteyiz.

Halılarım nasıl kurutuluyor? 2017-10-21T02:48:53+00:00

Limon Halı Yıkama’da halılar sadece halı kurutma amaçlı kullanılan kapalı kurutma odalarında kurutulur. Odalarda var olan klima sistemi ile sıcaklık 45 dereceye kadar yükselir ve halılarınız 12 saate kadar kurumuş olur.

Halılar birlikte mi yıkanıyor? 2017-10-21T02:48:23+00:00

Hayır, Limon halı yıkama her halıyı ayrı ayrı ve yıkanması gerektiği gibi yıkar. Örneğin bir ipek halı ayrı bir alanda manuel makineler ile yıkanabilirken, bir makine halısı tam otomatik makine de yıkanabilmektedir.

Halı yıkama süreçleri nelerdir? 2017-10-21T02:47:47+00:00

Limon Halı Yıkama’da halı türlerine göre değişmekle beraber, genelde halı yıkama şu aşamalardan oluşur. Tesise gelen halılar kontrol edilir. Toz alma aşamasına geçilir. Buradan türlerine ayrılır ve türüne göre yıkanır. Sıkma makinelerinde sıkılarak %90 kuru hale gelir.  Sıkma işleminin akabinde halılar yine kontrol edilir ve  Kurutma odalarına asılır. Kuruyan halılar tekrar kontrol edilerek, paketlenir ve servis bölümüne iletilir.

Aradığımda hemen alım yapıyor musunuz? 2017-10-21T02:47:06+00:00

Limon Halı Yıkama genelde Avrupa yakasına hizmet vermektedir. Aynı gün alım servis araçlarımızın o bölgeden geçmesiyle ve yoğunluğu ile ilgilidir. Bu nedenle böyle talepleri anlık olarak değerlendirsek de alımdan bir gün önce sipariş verilmesini tavsiye ediyoruz.

Halılarımın başına bir şey gelir mi? 2017-10-21T02:46:02+00:00

Halı yıkama sektörünün başlıca problemleri arasında halıların yanlış yıkamadan kaynaklı olarak bozulması, kaybolması, zarar görmesi gelmektedir. Bu durumun temel sebebi, var olmayan herhangi bir tesisi olmayan firmaların sayısının bu sektörde oldukça fazla olmasıdır. Limon halı yıkama tüm süreçlerini bu tür problemlerin yaşanmasını engelleyecek şekilde tasarlamıştır. Bütün bunlara rağmen bir olumsuzluk yaşanırsa, Limon halı yıkama kendisinden kaynaklanacak tüm problemleri gidermeyi, oluşacak zararları tazmin etmeyi taahhüt eder.

Halılarım kaç günde teslim edilir? 2017-10-21T05:27:04+00:00

Limon halı yıkama halılarınızı maksimum 3-4 günde teslim eder. Bunun tek istisnası doğal kuruması gereken halı türleridir. Böyle bir durumda da arkadaşlarımız sizi arar ve teslim ile ilgili sizi bilgilendirir.

Halılarımdan bütün lekeler çıkar mı? 2017-10-21T05:26:30+00:00

Limon halı yıkama halılarınız da var olan bütün lekeleri çıkartmak için ilgili bütün işlemleri yapar. Halılarda lekelerin önemli bir kısmı çıkmaktadır Buna rağmen zaman zaman çıkmayan lekelerin olması da oldukça mümkündür. Leke çıkartma işlemi sadece yıkamadan değil, lekenin türü, halının türü, lekenin daha önce gördüğü işlem, ne kadar süredir var olduğu gibi birçok değişkenden etkilenmektedir.

tarafından| 2017-11-09T23:06:59+00:00 Ekim 23rd, 2017|Kategoriler: Faydalı Bilgiler|Etiketler: , , , , , , |Bir halının el dokuma olduğunu nasıl anlarız? için yorumlar kapalı

About the Author: